Czym zajmuje się podolog?
W dzisiejszych czasach wygląd ma ogromne znaczenie. Na co dzień dbamy o szczupłą sylwetkę, o zdrowe włosy i cerę czy piękny uśmiech, często zaś zapominamy o stopach. A to właśnie na stopach przemierzamy po kilka tysięcy kroków dziennie i to one są narażone na największe obciążenia. Z tego też powodu powinniśmy o nie dbać przez cały rok, a nie tylko latem, kiedy nosimy odkrywające je buty.
Co to jest podologia?
Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób stóp. Termin ten wywodzi się z języka greckiego. Powstał z połączenia słów: „podos” oznaczającego stopę i „logos” oznaczającego naukę. W wolnym tłumaczeniu więc podologia to nauka o stopach.
Co ciekawe, początki tej dziedziny sięgają kilkanaście wieków wstecz. Już w starożytnym Rzymie i Egipcie świadczono usługi związane z leczeniem grzybicy stóp czy usuwaniem bolesnych odcisków. W Polsce podologia zyskała na popularności dopiero kilka lat temu. Życie w ciągłym biegu i choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość i cukrzyca sprawiają, że coraz więcej osób ma problemy ze stopami i szuka pomocy w specjalistycznych gabinetach.
Kim jest podolog?
Podolog to osoba wykwalifikowana, zajmująca się diagnostyką i leczeniem zmian skórnych na stopach oraz schorzeń występujących w obrębie paznokci. Należy podkreślić, że podolog nie jest lekarzem, jednak musi posiadać wiedzę medyczną m.in. z zakresu dermatologii, diabetologii czy neurologii, by móc rozpoznać zmiany cukrzycowe lub reumatyczne i w razie potrzeby pokierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty.
Dolegliwości, którymi się zajmuje podolog:
• wrastające paznokcie;
• zanik płytki paznokciowej;
• odciski, nagniotki i modzele;
• infekcje bakteryjne i grzybicze;
• pękające pięty;
• nadmierna potliwość.
Na wizytę do podologa powinien się udać każdy, kto zauważy niepokojące zmiany na paznokciach, piętach lub podeszwach stóp. Warto też odwiedzić gabinet podologiczny profilaktycznie po to, by dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o stopy, aby w przyszłości uniknąć wyżej wymienionych problemów.