Co stan stóp mówi o naszym zdrowiu?
Niektóre choroby mogą objawiać się w nieoczywisty sposób. Wielu z nas przez to często nieświadomie je bagatelizuje. Przykładem jest stan stóp, który nierzadko jest pomijany. Wciąż niewiele osób przywiązuje wagę do tego, jak wyglądają stopy oraz o czym mogą świadczyć ich dolegliwości bólowe. Należy być jednak świadomym tego, że warto je obserwować i dbać o nie, nie tylko latem, ale przez cały rok, gdyż jak się okazuje to, w jakim są stanie, ma znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia.
Jak stan stóp wpływa na zdrowie?
Wygląd stóp i paznokci może pomóc w diagnozowaniu różnych chorób. Już na podstawie kształtu stóp można wykryć pewne wady, które wymagają korekcji. Przykładem jest płaskostopie. To ono często przyczynia się do powstawania modzeli na stopach. Innym problemem są haluksy, czyli deformacje w obrębie dużego palucha, które mogą być wynikiem np. chorób reumatycznych. Kształt stóp to jednak nie wszystko. Kluczowe znaczenie ma również ich temperatura.
Uwagę powinny zwrócić wiecznie zimne stopy. Mało kto wie, że taka dolegliwość nie zawsze wynika z temperatury otoczenia, ale bardzo często może świadczyć o zaburzeniach krążenia czy problemach z tarczycą. Innym objawem, który powinien wzbudzić niepokój, są obrzęki. Opuchnięte stopy również mogą informować o problemach z układem krążenia, dlatego nie warto ich bagatelizować.
Szczególną wagę należy też przywiązywać do wyglądu paznokci. Żółte przebarwienia płytki niekiedy oznaczają rozwój grzybicy. Obrzęki i zaczerwienienia w okolicy paznokci, które powodują ból podczas chodzenia, mogą z kolei zwiastować problemy z wrastającym się paznokciem. Nadmierna potliwość stóp może natomiast wskazywać na zaburzenia hormonalne bądź neurologiczne, czy też niektóre choroby takie jak cukrzyca, czy nadczynność tarczycy.