Nieprzyjemny zapach ze stóp - jak z nim walczyć?
Przykry zapach stóp to krępujący problem. Negatywnie wpływa na codzienny komfort i obniża jakość życia tym, którzy z nim walczą. Z nieprzyjemną wonią stóp zmagają się ludzie w różnym wieku, w tym również dzieci. Wbrew pozorom przyczyną tej dolegliwości wcale nie musi być brak higieny. W wielu przypadkach przykry zapach bywa skutkiem różnych dolegliwości zdrowotnych lub niewłaściwego stylu życia. Jakie są dokładne przyczyny tego wstydliwego problemu i jak się go pozbyć?
Jakie są najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu stóp?
Przyczyn pojawienia się brzydkiego zapachu stóp może być kilka. Najczęściej taka dolegliwość bywa wynikiem nadpotliwości tej części ciała. I choć pot zdrowego człowieka jest bezwonny, nieprzyjemny zapach powodują namnażające się na skórze bakterie. Kłopotliwy problem może być także skutkiem np. grzybicy stóp. Do innych przyczyn zalicza się też m.in.:
- noszenie nieodpowiedniego obuwia, w tym szczególnie zbyt ciasnego lub wykonanego ze sztucznych, nieoddychających materiałów,
- zbyt rzadką lub niedokładną higienę,
- nieodpowiednią dietę np. bogatą w przetworzoną żywność i alkohol,
- stres,
- wahania hormonalne w okresie dojrzewania lub menopauzy,
- choroby, takie jak np. cukrzyca.
Jak poradzić sobie z przykrym zapachem stóp?
Aby uporać się z nieprzyjemnym zapachem stóp, najpierw trzeba poznać przyczynę tego problemu. W każdym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie podologicznym. Jeżeli podolog stwierdzi, że powodem jest nadpotliwość lub grzybica, rozpocznie właściwą terapię skóry. Leczenie grzybicy i potliwości stóp w Łodzi znaleźć można w ofercie gabinetu podologicznego „Medic 4 Foot”. W ramach konsultacji podolog zleci stosowanie odpowiednich preparatów oraz przedstawi wskazówki dotyczące codziennej higieny. Wśród sposobów łagodzących objawy tej dolegliwości może wymienić np.:
- częste mycie stóp preparatami antybakteryjnymi,
- częstą zmianę skarpetek,
- moczenie stóp w roztworach wody z dodatkiem czarnej herbaty, szałwii i rozmarynu, soli lub sody oczyszczonej i cytryny,
- noszenie obuwia z materiałów przepuszczających powietrze,
- stosowanie wkładek do butów pochłaniających nieprzyjemne zapachy.